NEWS

2011 Jimco Champions

December 16, 2011

 

SERIES RACE DATE CLASS TEAM RESULT
Best in the Desert Points Championship Dec 31st Class 1 Steve Appleton 1st Overall
Best in the Desert Points Championship Dec 31st Class 1 Garrick Freitas 2nd
Best in the Desert Points Championship Dec 31st Class 1 Sam Berri 3rd
Best in the Desert Points Championship Dec 31st Trophy Truck Steve Strobel 2nd
SCORE Points Championship Dec 31st Class 10 Sergio Salgado & Gustavo Pinuelas 1st
SCORE Points Championship Dec 31st Class 12 Rafael Navarro & Vic Bruckmann 1st
SCORE Points Championship Dec 31st Trophy Truck Rob MacCachren 2nd
SCORE Points Championship Dec 31st Class 1 Brian & Cody Parkhouse 2nd
Southern Nevada Off Road Enthusiasts Points Championship Dec 30th Class 1 Kyle Conlon 1st Overall
Australian Off Road Championship Points Championship Dec 30th Class 1 Dave Fellows 1st Overall
Australian Off Road Championship Points Championship Dec 30th Class 1 Dan Auricht 2nd
Southern Nevada Off Road Enthusiasts Rage at the River Dec 10th-11th Class 1 Kyle Conlon 2nd
Southern Nevada Off Road Enthusiasts Rage at the River Dec 10th-11th Class 10 Jimmy Slaughter 2nd
Best in the Desert Henderson 250 Dec 2nd-4th Class 1 Justin Lofton 1st Overall
Best in the Desert Henderson 250 Dec 2nd-4th Class 1 Garrick Freitas 2nd
Best in the Desert Henderson 250 Dec 2nd-4th Class 10 Layne Brown 2nd
SCORE Tecate SCORE Baja 1000 Nov 17th-20th Class 1 Ronny Wilson & John Herder 2nd
SCORE Tecate SCORE Baja 1000 Nov 17th-20th Class 1 Brian & Cody Parkhouse 3rd
Southern Nevada Off Road Enthusiasts SNORE 250 Oct 22nd-23rd Class 1 Eric Jacobs 1st Overall
Southern Nevada Off Road Enthusiasts SNORE 250 Oct 22nd-23rd Class 1 Kyle Conlon 2nd
Best in the Desert Bluewater Desert Challenge Oct 14th-16th Class 1 Steve Appleton 1st
Best in the Desert Bluewater Desert Challenge Oct 14th-16th Class 1 Garrick Freitas 3rd
SCORE San Felipe Challenge of Champions Sep 9th-10th Trophy Truck Rob MacCachren 1st Overall
SCORE San Felipe Challenge of Champions Sep 9th-10th Class 1 Daniel McMillin 1st
SCORE San Felipe Challenge of Champions Sep 9th-10th Class 1 Brian Parkhouse 3rd
SCORE San Felipe Challenge of Champions Sep 9th-10th Class 10 Sergio Salgado 2nd
SCORE San Felipe Challenge of Champions Sep 9th-10th Class 12 Rafael Navarro IV 2nd
Australian Off Road Championship Teagle Excavations ARB Pines Enduro 400 Sep 3rd-4th Class 1 David Fellows 1st Overall
Australian Off Road Championship Teagle Excavations ARB Pines Enduro 400 Sep 3rd-4th Class 1 Daniel Auricht 3rd
Australian Off Road Championship Teagle Excavations ARB Pines Enduro 400 Sep 3rd-4th Class 1 Mark Burrows 4th
Australian Off Road Championship Teagle Excavations ARB Pines Enduro 400 Sep 3rd-4th Class 10 Wes Cowie 1st
Best in the Desert Vegas to Reno Aug 18th-20th Trophy Truck Steve Strobel 1st Overall
Best in the Desert Vegas to Reno Aug 18th-20th Class 1 Garrick Freitas 1st
Best in the Desert Vegas to Reno Aug 18th-20th Class 1 Steve Appleton 2nd
Best in the Desert Vegas to Reno Aug 18th-20th Class 1 Chuck Hovey 3rd
Best in the Desert Vegas to Reno Aug 18th-20th Class 1 Bob Lofton 4th
Southern Nevada Off Road Enthusiasts Midnight Special Jul 30th-31st Class 1 Kyle Conlon 1st Overall
Australian Off Road Championship Flinders 450 Jul 23rd-24th Class 1 Dave Fellows 1st Overall
Australian Off Road Championship Flinders 450 Jul 23rd-24th Class 1 Danny Aurict 2nd
Australian Off Road Championship Flinders 450 Jul 23rd-24th Class 10 Wes Cowie 3rd
Australian Off Road Championship Tattersall’s Finke Desert Race Jun 11th-12th Class 1 Andrew Kittle 1st
Australian Off Road Championship Tattersall’s Finke Desert Race Jun 11th-12th Class 1 Buddy Crowe 2nd
Australian Off Road Championship Tattersall’s Finke Desert Race Jun 11th-12th Class 10 Justin Watt 2nd
Australian Off Road Championship Tattersall’s Finke Desert Race Jun 11th-12th Class 10 Locky Weir 3rd
SCORE Tecate SCORE Baja 500 Jun 3rd-5th Class 1 Steven Eugenio & Adam Pfankuch 1st
SCORE Tecate SCORE Baja 500 Jun 3rd-5th Class 10 Sergio Salgado & Gustavo Pinuelas 1st
SCORE Tecate SCORE Baja 500 Jun 3rd-5th Class 12 Rafael Navarro & Vic Bruckmann 1st
SCORE Tecate SCORE Baja 500 Jun 3rd-5th Class 12 Robert Smith & Robert Hofman 3rd
Southern Nevada Off Road Enthusiasts SoCal 250 May 14th-15th Class 1 Kyle Conlon 1st
Southern Nevada Off Road Enthusiasts SoCal 250 May 14th-15th Class 1 Chris Kemp 2nd
Best in the Desert Silver State 300 Apr 29th-1st Class 1 Kyle Conlon 1st Overall
Australian Off Road Championship Hyden 450 Apr 22nd-24th Class 1 David Fellows 1st Overall
Australian Off Road Championship Hyden 450 Apr 22nd-24th Class 1 Shannon Rentsch 2nd
Australian Off Road Championship Hyden 450 Apr 22nd-24th Class 1 Brad Prout 3rd
Australian Off Road Championship Hyden 450 Apr 22nd-24th Class 1 Daniel Auricht 4th
Australian Off Road Championship Hyden 450 Apr 22nd-24th Class 1 Andrew Kittle 5th
Australian Off Road Championship Hyden 450 Apr 22nd-24th Class 10 Wes Cowie 2nd
Australian Off Road Championship Hyden 450 Apr 22nd-24th Class 10 Les Marshall 4th
SCORE Mastercraft Safety Tecate San Felipe 250 Mar 11th-13th Trophy Truck Rob MacCachren 1st Overall
SCORE Mastercraft Safety Tecate San Felipe 250 Mar 11th-13th Class 1 Brian Parkhouse 2nd
SCORE Mastercraft Safety Tecate San Felipe 250 Mar 11th-13th Class 10 Sergio Salgado 2nd
Southern Nevada Off Road Enthusiasts Battle at Primm Feb 19th-21st Class 1 Kyle Conlon 1st Overall
Best in the Desert Parker 425 Feb 4th-6th Class 1 Steve Appleton 1st
Best in the Desert Parker 425 Feb 4th-6th Class 1 Sam Berri 3rd

 

BACK TO NEWS